__ Neseli Forum __
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
__ Neseli Forum __

Sanal Alemin En Neseli Forumu =)

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Xp Komutlar!!!!

YazarMesaj

Xp Komutlar!!!! Empty
MesajKonu: Xp Komutlar!!!!   Xp Komutlar!!!! Icon_minitimeC.tesi Ağus. 18, 2007 2:44 am

Scanners and Cameras = sticpl.cpl

Tarayıcı ve kamera fonksiyonlarını çalıştırır.

Scheduled Tasks = control schedtasks

Zamanlandırılmış Görevler , Windows'un belli saatte belli işi yapması için ms tarafından içine yerleştirilmiş bir program.

Security Center = wscui.cpl

Güvenlik merkezi . Güvenlik ile ilgili ayarları yapabileceğiniz(firewall vs.) yönetim paneli .

Services = services.msc

Nt ve ayni tabani kullanan işletim sistemlerinde çalışan servisleri kontrol etmek icin kullanilan yönetim paneli .

Shared Folders = fsmgmt.msc

Paylaşılan klasörler ve bunlarla ilgili ayarları yapabileceğiniz bölüm ...

Shuts Down Windows = shutdown

Bilgisayarınızı kapatmaya yarar :-)

Sounds and Audio = mmsys.cpl

Ses efektleri ve ses aygıtları ile ilgili özellikleri yönetebileceğiniz bir kontrol paneli .

Spider Solitare Card Game = spider

Spider solitare oyununu açar ...

SQL Client Configuration = cliconfg

Sql server network client tool ' u . Buradan Sql ile ilgili client ayarlarını yapabilirsiniz .

System Configuration Editor = sysedit

Çalıştırıldığında autoexec bat, config sys, win ini, system ini'yi hep beraber acan faydalı bir windows utility.

System Configuration Utility = msconfig

Sistem yapılandırma ve hizmet programı.

System File Checker Utility = sfc

Windows 2000 ve sonrası sistemlerde gui setup sonunda ve administrator istediginde komut satırından çalışarak sistem dosyalarını ve versiyonlarını kontrol eden, dllcache i de kontrol ederek gerekirse repopulate eden utility. sfc /scannow komutu ile windows'un korumalı sistem dosyalarında hata varsa yenisiyle değiştirmek için kullanabilirsiniz.

System Properties = sysdm.cpl

Sistem özellikleri ve ilgili ayarlara erişebileceğiniz kontrol paneli .

Task Manager = taskmgr

Windows işetim sisteminin bir programı. Windows işletim sistemlerinde çalışan sistem programı ve aplikasyonları gösteren, bunları sonlandırmaya imkan verir. Windows ' da highest priority ile çalışan bir programdır, nt ve 2000'de ctrl+shift+esc kombinasyonuyla, win9x'de ctrl+alt+del ile çalıştırılabilir. Higher priority alıp da sistemi yemeye and içmiş programları gözlemlemek amacıyla özel bir priority level'ı vardır (windows source'unu okudum ordan biliyorum). Eğer açılmıyorsa ilgili tuş kombinasyonunu kullanmanızla ve de numlock tuşu yakıp söndürelemiyorsa; temiz bir reset bilgisayarınızı açacak, gönlüne ferahlık verecek demektir.

Telnet Client = telnet

Başka bilgisayari uzaktan kullanmanizi saglayan protokol.. 23 nolu porttadir.Windows 2000de msdos interface'ine erismenizi saglayan daemoni ile gelen iletisim protokolu.

User Account Management = nusrmgr.cpl

Kullanıcı hesapları ve bunlarla ilgili ayarları yapabileceğiniz bir kontrol paneli.

Utility Manager = utilman

Utilman büyüteç , ekran okuyucusu vb gibi erişilebirlik seçeneklerini yöneteceğiniz bir kontrol panelidir . Görme zorluğu çekenler yada işitme problemi olanların sıkça kullandığı bir araç.

Windows Firewall = firewall.cpl

Windows xp ile birlikte gelen firewall. Service pack 2 ile birlikte epey değişmiş, aynı zamanda varsayılan olarak açık hale gelmiştir.Windows vista icin wfp kullanilarak bastan yazilmis olan firewall. Artik sadece disaridan gelen paketleri degil, disariya giden paketleri de filtrelemektedir. Tasarim hedefi "super duper her bi ozelligi olan sahane super firewall olmak" degil, "siradan ev kullanicilarinin gereksinimlerini karsilamak"tir.

Windows Magnifier = magnify

Büyüteç ... Görme bozukluğu çekenlerin kullanabileceği bir programdır . Ekranda belirlediğiniz bölgedeki herşeyi belirlediğiniz oranda büyütür.

Windows Management Infrastructure = wmimgmt.msc

Windows yönetim araçları ( WMI ) hizmetini yapılandırır ve denetler .

Windows System Security Tool = syskey

Windows nt 4.0 ' dan itibaren gelen ve sam database'i 128-bit encrypt eden yazilim.. Offline olarak sam db'sinin kopyalanip password'lerin crack edilmesini engellemek uzere geliştirilmiştir. Windows 2000 ve sonraki surumlerinde sam database default olarak syskey ile encrypt edilmektedir...

Windows Update Launches = wupdmgr

Wupdmgr Microsoft windows update sayfasını açar ve bilgisayarınızı güncelleştirmenize yardımcı olur .

Windows XP Tour Wizard = tourstart

Windows Xp yi tanıran bir progr***** .Bilgisayarınıza hayat veren yeni bir Windows sürümü olan Microsoft ® Windows® XP Professional'a hoş geldiniz! En iyiyi, Windows XP'yi yaşayın! Windows XP işini gerçekten çok iyi yapıyor! Windows XP'yi yaşamak için tüm yapmanız gereken sağdaki bağlantılardan birini tıklatmak.

Wordpad = write

Windows ile birlikte yüklü olarak gelen bir metin editorü programıdır.

Xp Komutlar!!!!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-