__ Neseli Forum __
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
__ Neseli Forum __

Sanal Alemin En Neseli Forumu =)

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

"Sirke ne güzel katıktır..." İbn-i Mâce - Sunen

YazarMesaj
D!nDar_o6
Üye
Üye
D!nDar_o6

"Sirke ne güzel katıktır..." İbn-i Mâce - Sunen Empty
MesajKonu: "Sirke ne güzel katıktır..." İbn-i Mâce - Sunen   "Sirke ne güzel katıktır..." İbn-i Mâce - Sunen Icon_minitimePaz Ağus. 19, 2007 3:15 pm

İbn-i Mâce'nin Sunen'inde Peygamber efendimizden rivayetle şu hadise yer verilir.
"Sirke ne güzel katıktır,Allah'ım sirkeye bereket ver.İçinde sirke bulunan evi muhtaç düşürme".

Bügün hepimizin bildiği SİRKE den bahsedeyim biraz.
Temizleyicidir,Kepek giderircidir,öldürücüdür,iştah açıcıdır,ateş düşürücüdür,iltihap gidericidir,hazmı kolaylaştırır,mikrop öldürücür.
Sirkenin en pratik ve en etkili kullanma alanlarından biride ağız sağlığındadır.Teknolojinin getirdikleri,beslenmenin avrupalaştığı günümüzde diş eti ve diş ağrılarında kullanılabilecek ve hiç yan etkisi bulunmayan sirke,illaki başımızın sıkıştığı ağrılara maruz kaldığımız zamanlarda değil önemli olan sağlığımız yerinde iken kullanalım.
Ağız yaralarında,diş eti iltihaplanmalrında ağızda gargara yapılarak bizi uğradığımız bu sikıntıdan hemen kurtaracak mükemmel bir ilaçtır.Gün aşırı dişlerimiz i fırçaladıktan sonra sirke iel gargara yapalım boğaz ağrılarında ve iltıhaplarında mükemmel bir iksirdir.
Annelerimize en iyi kullanacakları temizleyicidir,salata yapılırken malzemelerin sirkeli sudan geçirildikten sonra yapalım derim.bebek çamaşırlarını en iyi dezenfekte edicidir,son durulama sularında kullanılabilir,ateşlenmelerde bir bardak suya karıştırılarak içilirse ateş düşürücü özelliğini görürüz.
Hıyar sirkesi mükemmel bir kırışık gidericidir,kozmetik olarak kullanılabilir.Rahmetli olan babamdan hatırlarım ve bunu bir çok yerde gördüm ve duydum ateşli olan rahatsızlıklarda vucuda losyon gibi sürülerek bu rahatsızlığınızın giderildiğini göreceksiniz.

Sirkede sıcaklık ve soğukluk karışıktır,fakat genellikle soğuktur,ikinci derecede kuru ve şiddetli derecede kurutucudur.Maddelerin dik durmasına engel olur,bünyeyi yumuşatır.
Mayalanmış sirkeyüksek harereti olan mideye faydalıdır,safrayı etkisiz bırakır,öldürücü ilaçların zararını yok eder,süt ve kanı karında dondukları zaman ayrırtırır.Dalağa iyi gelirmideyi serinletir,karnı kabız yapar,susuzluğu keser,başlamak ta olan şişliğe engel olur,sindirime yardım eder,balgam giderir,kanı inceltir.Sirke tuzla birlikte yenildiğinde zehirli mantarın etkisini yok eder,yudum yudum içildiğinde damak köküne yapışan kanı yerinden koparır,sıcak olarak gargara yapıldığında dişlerin ağrımasına faydalı olur,diş etlerini kuvvetlendirir.
Sirke dolama hastalığına,tırnak çatlamasına,sıcak işiliklere ateş yakmasına sürüldüğü zaman faydalı olur,Mideyi rahatlatır,sindirimi başlatır.Yaz mevsiminde sıcak bölge sakinlerine iyi gelir.
ŞİFA ALLAH TANDIR.

"Sirke ne güzel katıktır..." İbn-i Mâce - Sunen
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-